Haberler

BASIN TOPLANTISI : Denizli’nin Yeni Markası Serinhisar Leblebi Çorbası

BASIN TOPLANTISI

Denizli’nin yeni markası Serinhisar Leblebi Çorbası Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediğimiz basın toplantısı ile derneğimizin leblebi odaklı faaliyetleri ve Leblebi Çorbası’nın çıkış hikayesi hakkında kamuoyunu bilgilendirdik.

Basın Bültenimiz:

Kızılhisar Yerel Eylem Grubu Derneği olarak; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD Programı kapsamında “Leader Yaklaşımı” projesini yürütmekteyiz. Leblebinin kullanım alanlarını çeşitlendirmek ve Serinhisar Leblebisi’ni öne çıkarmaya yönelik faaliyetlerde projemizin faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Leblebiden ürün denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili keke, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar çeşitli ürünler denedik. Leblebili dondurma bile denedik.


Ve bir gün Sıdıka Hanım “Leblebi Çorbası” denemesi yaptı. O kadar beğendik ki çorba bir anda diğer ürünlerin önüne geçti. Leblebi Çorbası’nı ilk fırsatta görücüye çıkarmak istiyorduk ama aceleye getirmek de istemiyorduk.


İlk olarak 26 Eylül’de Pamukkale Üniversitesi 30. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Gastronomi Yarışması’na katıldık. Leblebi Kurabiyesi ve Leblebi Çorbası yarışmada ilk 12 tarif arasına girdi. Kurabiyemiz üçüncü oldu, çorbamız İlk 3’e giremedi ama yılmadık, denemelere devam ettik.


Bir ay kadar sonra 4-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’na katıldık. Leblebi Çorbamız, Michelin yıldızlı şeflerin ve yerli/yabancı yüzlerce yarışmacının katıldığı etkinlikte görücüye çıktı. Pamukkale Üniversitesi Gölbahçe’de düzenlenen etkinlikte yerli ve yabancı yüzlerce misafire leblebi çorbamızdan tattırdık. Ve gayet güzel tepkiler aldık.


Hız kesmedik, bir hafta sonra 13 Kasım tarihinde Laodikya’da gerçekleştirilen ‘Yöresel Lezzetlerin Tanıtımı’ etkinliğine katıldık. Etkinlik katılımcılarına leblebi çorbamızdan tattırdık.
Bu süreçte; temasta olduğumuz kurum yöneticilerine, akademisyenlere, şeflere, gurmelere çorbamızdan tattırdık, çorbamızı tanıtabileceğimiz etkinliklere katılmaya hazır ve istekli olduğumuzu anlattık.

Tam da o günlerde MasterCheff yarışmasının Denizli’de bölüm çekeceği kulağımıza geldi ve leblebiyi programa taşıma istekliliğimizi Denizli organizasyonuna ve MasterCheff ekibine ulaştırdık.


17 Kasım Perşembe günü MasterCheff Denizli bölümü çekimlerinin yapılacağını öğrendik. Sıdıka Hanım’ın ellerinden Leblebili Baklava, Leblebi Kurabiyesi ve leblebi çeşitlerimiz ile birlikte Pamukkale’deki MasterCheff setine gittik. Orta alanda bulunan yöresel ürünler standına leblebilerimizi ve leblebili ürünlerimizi yerleştirdik.


Ve MasterCheff programı 25 Kasım Cumartesi akşamı yayınlandı. Günün menüsünde ilk sırada Leblebi Çorbası vardı. Temmuz ayında doğan, Kasım ayı başında görücüye çıkan Leblebi Çorbamız bu sefer ekranlarda Türkiye’nin karşısına çıktı.


Leblebinin kullanım alanlarını çeşitlendirme ve Serinhisar Leblebisi’ni öne çıkarmaya yönelik eylemlerimiz devam edecek.

.

#LeblebininBaşkentiSerinhisar

#SerinhisarLeblebiÇorbası

DENİZLİ’DE SON GÜNLERDE ÇOK KONUŞULAN LEBLEBİ ÇORBASININ USTASI, DAMAK ÇATLATAN LEZZETİN PÜF NOKTALARINI VE SERÜVENİNİ ANLATTI. (ATİLLA ÖZER – SEMİH CAN YILMAZ/DENİZLİ-İHA) Denizli’de son günlerde merak edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl yapan ev hanımı, beğeni toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.
DENİZLİ’DE SON GÜNLERDE ÇOK KONUŞULAN LEBLEBİ ÇORBASININ USTASI, DAMAK ÇATLATAN LEZZETİN PÜF NOKTALARINI VE SERÜVENİNİ ANLATTI. (ATİLLA ÖZER – SEMİH CAN YILMAZ/DENİZLİ-İHA) Denizli’de son günlerde merak edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl yapan ev hanımı, beğeni toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir