Haberler

Serinhisar Leblebi Çorbası’nın Hikayesi

Leblebi Çorbası’nın Hikayesi

.

Leblebiden ürün denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili keke, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar çeşitli ürünler denedik. Leblebili dondurma bile denedik. 🍰🍪🥠🍞🍮

.

Ve bir gün Sıdıka Hanım “Leblebi Çorbası” denemesi yaptı. O kadar beğendik ki çorba bir anda diğer ürünlerin önüne geçti. Leblebi Çorbası’nı ilk fırsatta görücüye çıkarmak istiyorduk ama aceleye getirmek de istemiyorduk. 👩‍🍳

.

İlk olarak 26 Eylül’de Pamukkale Üniversitesi 30. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Gastronomi Yarışması’na katıldık. Leblebi Kurabiyesi ve Leblebi Çorbası yarışmada ilk 12 tarif arasına girdi. Kurabiyemiz üçüncü oldu, çorbamız İlk 3’e giremedi ama yılmadık, denemelere devam ettik.

.

Bir ay kadar sonra 4-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’na katıldık. Leblebi Çorbamız, Michelin yıldızlı şeflerin ve yerli/yabancı yüzlerce yarışmacının katıldığı etkinlikte görücüye çıktı. Pamukkale Üniversitesi Gölbahçe’de düzenlenen etkinlikte yerli ve yabancı yüzlerce misafire leblebi çorbamızdan tattırdık. Ve gayet güzel tepkiler aldık.

.

Hız kesmedik, bir hafta sonra 13 Kasım tarihinde Laodikya’da gerçekleştirilen ‘Yöresel Lezzetlerin Tanıtımı’ etkinliğine katıldık. Etkinlik katılımcılarına leblebi çorbamızdan tattırdık.

.

Bu süreçte; temasta olduğumuz kurum yöneticilerine, akademisyenlere, şeflere, gurmelere çorbamızdan tattırdık, çorbamızı tanıtabileceğimiz etkinliklere katılmaya hazır ve istekli olduğumuzu anlattık.

.

Tam da o günlerde MasterChef yarışmasının Denizli’de bölüm çekeceği kulağımıza geldi ve leblebiyi programa taşıma istekliliğimizi Denizli organizasyonuna ve MasterChef ekibine ulaştırdık.

.

17 Kasım Perşembe günü MasterChef Denizli bölümü çekimlerinin yapılacağını öğrendik. Sıdıka Hanım’ın ellerinden Leblebili Baklava, Leblebi Kurabiyesi ve leblebi çeşitlerimiz ile birlikte Pamukkale’deki MasterChef setine gittik. Orta alanda bulunan yöresel ürünler standına leblebilerimizi ve leblebili ürünlerimizi yerleştirdik.

.

Ve MasterChef programı 25 Kasım Cumartesi akşamı yayınlandı. Günün menüsünde ilk sırada Leblebi Çorbası vardı. Temmuz ayında doğan, Kasım ayı başında görücüye çıkan Leblebi Çorbamız bu sefer ekranlarda Türkiye’nin karşısına çıktı.

.

Leblebinin kullanım alanlarını çeşitlendirme ve Serinhisar Leblebisi’ni öne çıkarmaya yönelik eylemlerimiz devam edecek.

.

.

#Leblebi

#LeblebiÇorbası

#LeblebiHelvası

#LeblebiKurabiyesi

.

#Denizli#Serinhisar#Kızılhisar

#KızılhisarYEG#KIZILYEG

#LeaderTürkiye#TKDK

#AvrupaBirliği#IPARD#LEADER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir